2012 m. rugsėjo 16 d., sekmadienis

Fix

Jau beveik dvi savaitės, kaip kiekvieną dieną užklystu į blogą, atsidarau naują langą ir pradedu ką nors rašyti. Sugalvoju pavadinimą, bet ne nuo to reikia pradėti, sulipdau keletą eilučių, bet jos tiek pat įdomios kiek ir laikraščio skelbimų skiltis, parašau tekstą, bet jis būna toks, kokius rašau sau- ne viešam vartojimui. Nesiseka.
Nesu tikra, kam apskritai yra skirti blogai. Ar tai visiška autoriaus laisvė, o gal yra kokios taisyklės? Jei tai- interaktyvus dienoraštis, kiek toli galima su tuo nueiti? 
Šįkart Google nesinaudosiu, o leisiu nuspręsti pati sau.
Noriu parašyti kokį sielvartingą, graudų pamąstymą, proceso eigoje gal ir pati išvarvinčiau vieną kitą ašarą, jei dar jų liko. Rudenį visada pasidarau verksnė. Bet vis dažniau pradeda atrodyti, kad kam įdomios kitų problemos? Esant kokiam patologiniam svetimų problemų poreikiui, visada yra žinios 18.45, ar dar kokia žiniasklaidos priemonė, kur visokių bėdų- kiek tik nori. Be to, kai įgudau nemalonius dalykus išdėstyti raštu, tai jau menkai padeda ir man pačiai. 
Tikriausiai blogai yra tiesiog kasdienybė. O kokia mano kasdienybė? Kol kas tai mokslai arba bet kokia kita veikla, galinti atitraukti nuo pašalinių minčių: serialai, knygos ir žurnalai, net televizorius- bet kas, kas nukreipia dėmesį. 
O dėmesį nukreipti stengiuosi nuo rudens. Nesakau, kad ruduo man negražus. Su savo pliusais ir minusais, kaip ir kiti metų laikai, tiesą sakant, meteorologinės sąlygos yra tikrai ne pirmam penkiasdešimtuke dalykų, dėl kurių reikia sukti galvą. Tiesiog rudenį kažkaip viskas lyg susigadina. Žinoma: ,,pradėk nuo savęs", bet nuo savęs pradėjau ir su savim užbaigiau jau prieš keletą rudenų (kaip skambėtų ,,ruduo" daugiskaita..?). 
Kad ir kaip to nelauksi, kad ir kaip priešinsies ar šauksi, o gal verksi, gal ignoruosi kalendorių arba įsivaizduosi, kad gyveni Afrikoj, ruduo su savo ,,marazmais" vis tiek ateis. 
O kol dar beveik neatėjo, vietoj to, kad mokyčiausi patologinę anatomiją, kurią jau absoliučiai mirtinai turiu būti išmokusi, ieškau pliusų, kurie gal man padės tamsiom valandom:
  • Naujas sezonas- nauji apdarai. Jau laikas transformuoti spintos turinį, ištraukti į dienos šviesą visokius megztinius ir kitą partiją batų. Bus galima nešioti daug drabužių sluoksnių, kas yra geriau nei gerai, nes mėgstu rengtis kaip kopūstas.
  • Galėsiu pašvaistyti laiką be jokios sąžinės graužaties: tamsiais ilgais vakarais gulėsiu kaip daržovė apsikabinus kompiuterį ir net negalvosiu apie tai, kaip neišnaudoju nuostabių dienų. Taip taip, gyvenam vieną kartą, bet antro karto šiaip ar taip neištverčiau.
  • Turėdama daugiau laisvo laiko namuose, būtinai patobulinsiu savo kulinarinius sugebėjimus, kas, žinoma, neišeis į naudą figūrai, bet kam rūpi smulkmenos.
  • Niūrios dienos ir šaltas oras mane keistai įkvepia, todėl tikiuosi, kad mano mūza grįš namo, kur jai ir vieta.
  • Mokslo metams įsibėgėjus, kai spaudžia visokie nepadaryti darbai, prisigalvoju genialių idėjų rankdarbiams ir šiaip laisvalaiko praleidimui. Jau nestebina tai, kad geriausios mintys kyla, kai reikia mokytis.
  • Paskaičiau keletą straipsnių apie rudeninę depresiją. Lengvą jos formą galima išgydyti mėgstama muzika, nuotaikingais filmais ir dar ten kažkuo. Rodos, laukia smagus laikas- juk sveikata svarbiausia, ar ne?
Gal ir prisiminsiu, kuo turiu būti. Ir būsiu, kai pamiršiu, kas esu dabar.


  • Savaitės frazė: the meaning of life is to give life a meaning.Nežinau, iš kur ją ištraukiau, bet negaliu nustoti apie tai galvojus ir dabar jau turbūt galėčiau parašyti visą samprotaujamąjį rašinį.
  • Valandos daina yra ta, kurios klausau tik esant ypatingai nuotaikai. Ji man kelia labai brangius ir jau nykstančius prisminimus, todėl nenoriu jų iššvaistyti. ,,When you love someone, but it goes to waist, could it be worse..?". Genialu.
Kitam kartui prižadu ką nors šviesesnio, tiesiog šitas sekmadienis toks tamsokas.
Iki!2012 m. rugsėjo 2 d., sekmadienis

That's art!

Eilinis vakaras feisbuke ir netyčia aptinku kai ką įdomaus: menininką, vardu Banksy. Jo darbų esu mačiusi ir kažką apie juos girdėjusi gerokai anksčiau, bet niekad neatkreipiau dėmesio, koks iš tikrųjų tai patrauklus reiškinys.
Patyrinėjau truputį Banksy kūrinius, o tada pagūglinau. Šiaip jau gal nebūčiau ieškojusi informacijos, bet girdėjau, jog niekas nežino, kas slepiasi po slapyvardžiu, todėl patikrinau, kas apskritai apie tą Banksy, bent jau kaip reiškinį, žinoma.
Žodžiu, išmintingi dėdės svarsto, kad gal šitas žmogus gimė 1974m. Bristolyje, bet gali taip ir nebūti (Vikipedija įvardina Banksy kaip pseudo-anonymous). Kažkas kažkada dar teigė, kad asmuo vadinasi Robert arba Robin Banks, bet faktas nepasitvirtino. Kaip ir dar keli vėliau ''išsiaiškinti'' vardai.
Banksy oficialų interneto puslapį užregistravo žmogelis pavarde Lazarides, jis yra menininko agentas ir jo galerijoj galima nusipirkti tikrų originalių darbų. Nors šiaip Banksy labiau žinomas dėl savo nelegalių, žinoma, graffiti piešinių viso pasaulio gatvėse, kurie yra ne šiaip patepliojimai, o atspindi politines ir socialines problemas ir iš jų atvirai tyčiojasi. Žiūrinėdama tokių piešinių nuotraukas radau vieną, kurio kopija buvo nupiešta Kaune, Donelaičio gatvėje ant kažkurio namo šono prieš kelerius metus.  Gerai prisimenu, nes ''Kauno diena" net išspausdino straipsnį apie pasipiktinusius valdininkus ir mirtinguosius, piešinys, aišku, buvo kaipmat uždažytas ir galiu prisiekti, kad toje vietoje dabar puikiausiai matosi maždaug žmogaus ūgio kitos spalvos dažų stačiakampis. Atkreipkit dėmesį, kauniečiai :)
Taigi, kas dar. Banksy tėvai mano, kad jų sūnus yra dažytojas- dekoruotojas (kaip dar išversti žodį ''decorator''?). 
Kuo daugiau skaitau, tuo aukščiau kyla klausimas- negi niekas jo nepagauna už rankos? Juk piešiniai iš niekur neatsiranda. Viename forume minima, jog kažkas nufotografavo jį Jamaikoje darbo metu, kitą kartą buvo pastebėtas Londone. Daug kartų daugelyje šalių jo piešiniai buvo įvardyti kaip nelegalūs ir nepriimtini ir buvo panaikinti, bet apie jokias baudas ar apskritai reikalus su policija nekalbama.
Kaip ten bebūtų, nėra jis įdomus vien tik dėl to, kad slepia savo tapatybę. Man pačiai labai priimtinas jo humoras, o menas atrodo neįtikėtinai intelektualus, kai pagalvoji geriau. Be satyrinio pobūdžio idėjų skleidimo politikos, kultūros ir kitomis temomis, Banksy dar ir tyčiojasi iš klasikinio meno, pavyzdžiui, egzistuoja Banksy versijos Mona Liza. Dar vienas pagarsėjęs darbas buvo su Didžiosios Britanijos pinigais: ant banknoto pavaizduota karalienė Elžbieta buvo pakeista princese Diana, o ''Bank of England"- į ''Banksy of England". 
Nieko keisto, jog informacijos apie tai lietuvių kalba visiškai nėra. Bet anglų kalba- kiek nori. Fanų yra visame pasaulyje, forumuose žmonės dalinasi bet kokia žinoma informacija. Kritikos taip ir neradau, išskyrus tai, kad daug kur sutinkama sąvoka ''vandalizmas''.
Kiekviename straipsnyje rašoma, kad Banksy menas neturi absoliučiai nieko bendra su pelnu, jo paveikslai ir kitokie kūriniai, kuriuos galima transportuoti, neparduodami galerijoms ir panašiai. Bet aukcionuose galima gaut keistojo meno, pavyzdžiui, 2007m. Sotheby's parduotas vienas jo darbas už 102 tūkstančius svarų, o kai apie tai pasklido žinia, Banksy tinklalapyje atsirado nuotrauka su perkančiais žmonėmis ir komentaras paties autoriaus vardu: "I can't believe you morons actually buy this shit". Savotiškas rinkos porūšis išbujojo ir minėtų banknotų istorijoje: vieno masinio renginio metu tokių banknotų krūvelė buvo išmėtyta į minią ir vėliau kai kurie žmonės bandė jais atsiskaityti parduotuvėse. Ebay jie buvo parduodami po 200 dolerių už kiekvieną, originalieji, kurių buvo 50 vienetų, taip pat buvo parduoti ir pinigai skirti princesės Dianos atminimo fondui. Galiausiai 2007m. vienas toks banknotėlis Londone buvo parduotas už 24 tūkstančius svarų. Tarp pirkėjų yra ir garsių vardų: už vieną paveikslą Christina Aguilera sumokėjo 25 tūkstančius angliškųjų pinigų. Na, jiems, nemirstingiesiems, tai nėra daug- ko gero, ir pati nežinodama kur dėti pinigus, net nedvejočiau, kokio menininko darbą įsigyti.

Išsiplėčiau visai nekukliai, bet viskas man pasirodė taip įdomu, jog negalėjau nepasidalinti savo sekmadienio vakaro radiniais. Nemažai galima rasti www.banksy.co.uk, ne tik kūrybos, bet ir interviu su autorium, o čia dar pridedu visko, ką radau įdomaus ir kas man pasirodė gražu.

Piešinys, kuris šmėstelėjo Kaune, bet dėl suprantamų priežasčių buvo eliminuotas
Christinos Aguileros pirkinys pavadinimu ''Karalienė Viktorija''. Priminsiu: 25 tūkstančiai svarų.

Net Simpsonų mieste žinoma apie Banksy egzistenciją.

Jau kurį laiką ieškojau gero paveikslėlio telefono desktopui. Panašu, kad dabar kurį laiką ieškosiu mėgstamiausio. 
Keep calm and love Banksy!